Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
MENU
Bezplatná linka: 800 800 234 Kontaktujte nás
cs
en
cs
en

Aktuality

Novinky z oblasti veterinární diagnostiky

02.07.2019

Dovolujeme si Vám zdělit několik novinek z oblasti veterinární diagnostiky.

Za účelem dalšího zkvalitnění služeb proběhla výměna hematologického analyzátoru pro veterinární vyšetření. Jedná se o analyzátor URIT-5160 VET s laserovou klasifikaci leukocytů (LY, MON, NEU, EOS, BASO), pomocí něhož nyní bude možné navíc stanovovat krevní obraz včetně hodnoty retikulocytů. Retikulocyty jsou signifikantní faktor k posouzení schopnosti kostní dřeně produkovat červené krvinky a k rozlišení mezi anémií vyvolanou krevní ztrátou, nebo zánikem krvinek a anémií z nedostatečné produkce červených krvinek.

Odběr krve pro hematologickou analýzu by měl být odebrán co nejkvalitněji a vzorek krve v co nejkratší čas doručen do laboratoře. Vyšetření nesprávně odebraného vzorku vede ke zkreslené interpretaci výsledků, což má přímý dopad na stav pacienta ve smyslu ohrožení jeho zdraví či prodlužování jeho rekonvalescence. Nesprávně odebraný vzorek by mohl být laboratoří odmítnut pro nemožnost jeho analýzy. Opakované odběry krve zatěžují jak zvířecího pacienta, včetně jeho majitele, tak i samotnou laboratoř, neboť mají přímý vliv na zvyšování finančních nákladů.

Další vyšetření, které jsme zařadili na novou žádanku, je stanovení ionizovaného vápníku v krvi pacienta. Vápník je důležitý biogenní prvek, jehož naprostá většina v organismu zvířete (99 %) je obsažena v kostní tkáni jako součást hydroxyapatitu, který odpovídá za pevnost kostí. Prakticky všechen zbylý vápník je v mimobuněčné (extracelulární) tekutině, kde plní řadu funkcí – je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervů a srdce či srážení krve, laktaci a další procesy. Uvnitř buněk je vápníku naprosté minimum.

V plazmě nebo séru stanovujeme celkový vápník, zatímco v plné krvi vápník ionizovaný neboli vápenatý ion Ca2+. Poměr ionizovaného a celkového vápníku se mění při změnách pH krve, při nedostatku, či nadbytku vazebných bílkovin a při hyperfosfatémii. Pouze ionizovaný vápník má fyziologické účinky, příznaky hypokalcémie či hyperkalcémie se tedy objeví jen při nedostatku či nadbytku této frakce. Odběr i skladování krve pro ionizovaný vápník musí být anaerobní, neboť pokles pH zvyšuje koncentraci Ca2+. Transport materiálu do laboratoře musí proběhnout co nejrychleji na tajícím ledu.

Pro svoz vzorků do naší laboratoře je možné i nadále využívat firmu Messenger. Způsob objednání kurýra se nemění, vzorky budou standardně doručovány do naší laboratoře v průběhu dne i večera.

S příchodem aktualizované žádanky byl aktualizován i ceník, z něhož budou veškerá vyšetření, která budou odesílány dr. Humlovi – Vedilab (žlutě podbarvené), laboratoří Vedilab fakturovány přímo veterinárnímu lékaři.

Věříme, že připravované změny napomůžou přesnější diagnostice Vašich pacientů a povedou tak ke spokojenosti návštěvníků Vašich ordinací.

zobrazit celou aktualitu

Laboratoř Olomouc - změna provozní doby během prázdnin

27.06.2019

Dovolujeme si Vás informovat o změně provozní doby Laboratoře Olomouc během prázdnin.

Přesné změny najdete v tomto odkazu:

Změna provozní doby Laboratoř, Olomouc

zobrazit celou aktualitu

Laboratoř Brno, Modřice - změna provozní doby během prázdnin

26.06.2019

Dovolujeme si Vás informovat o změně provozní doby odloučených a sběrných míst spadající pod Laboratoř Brno, Modřice během prázdnin.

Přesné změny najdete v tomto odkazu:

Změna provozní doby Laboratoř, Modřice

zobrazit celou aktualitu

Dar k 70. výročí Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Praze

19.06.2019

13. 6. 2019 se uskutečnilo předání dvou hematologických sumátorů, které pro obory Laboratorní asistent a Diplomovaný zdravotní laborant zakoupila laboratorní společnost synlab czech s.r.o. jako dar k 70. výročí školy.

Přejeme mnoho úspěchů.

zobrazit celou aktualitu

SPALNIČKY měříme protilátky

29.04.2019

Případů nákazy spalničkami den ode dne přibývá. Důvodem stoupajícího výskytu spalniček je především nedostatečná proočkovanost u dětí a klesající hladina protilátek u očkované populace. Kromě jedinců, kteří spalničky v minulosti prokazatelně prodělali, jsou ohrožení v podstatě všichni. Hladina očkovacích protilátek s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesá a v průběhu času může dojít až k takzvanému vyvanutí imunity neboli vyprchání protilátek. Nejlepší ochranou před nákazou je tedy přesné zjištění jejich hladiny v těle pomocí krevního testu a přeočkování v případě jejich nedostatku. Povědomím o množství protilátek v těle navíc předejdete zbytečnému přeočkování.

Na spalničky neexistuje lék

Spalničky jsou onemocnění, které se projevuje slabostí, bolestí svalů, kloubů, teplotou, zánětem spojivek, nechutenstvím, rýmou a kašlem. Inkubační doba nemoci trvá až dva týdny, infikovaní jedinci se tak mohou volně pohybovat na veřejnosti. Za dva až čtyři dny od prvních projevů se na vnitřní straně tváří v oblasti stoliček mohou objevit bělavé skvrny a následně dojde k výsevu vyrážky, která bývá doprovázena teplotami kolem 39 °C.

Na léčbu spalniček dosud neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění. Se samotnou infekcí se tělo musí vyrovnat samo. To je pro organismus velice náročné, a ne vždy se s ní úspěšně vypořádá. Pacient by měl být v každém případě izolován, pít dostatečné množství tekutin a užívat léky pro srážení teploty.

Kde se můžete nakazit?

„Jediným zdrojem infekce spalniček je nemocný člověk, a to zejména v období od prvních příznaků onemocnění do čtvrtého dne od výsevu vyrážky,“ popisuje RNDr. Aneta Medonosová. Nakazit se tedy vzhledem k aktuálnímu šíření nemoci můžete v podstatě kdekoli. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí a do těla se dostává skrz nosohltan a oční spojivky.

Jak zjistíte hladinu protilátek v těle?

O změření množství protilátek ve vašem těle můžete požádat svého praktického lékaře, který vám odebere krev a vzorek zašle k otestování do laboratoře. Jejich hladinu si můžete nechat ověřit i v laboratořích SYNLAB, kde jsou výsledky známé nejpozději do druhého pracovního dne. Stačí přijít na odběr krve na kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB, bez objednání (viz naše odběrová pracoviště).

„Nákazou nejsou ohroženy pouze osoby, které spalničky v minulosti prokazatelně prodělaly. Všichni ostatní by si v rámci prevence a podpory kolektivního zdraví měli nechat krevním testem zjistit hladinu protilátek v těle,“ doporučuje RNDr. Aneta Medonosová a dodává: „Dle našich zkušeností více než jedna třetina lidí se zdokumentovanou vakcinací, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny, nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek.“

Cena za vyšetření?

Cena vyšetření protilátek proti spalničkám "Morbilli (IgG)" je 299 Kč bez DPH.

Adekvátní hladina protilátek by vás měla v případě kontaktu s nemocným před nákazou ochránit. Pokud je nízká nebo hraniční, je na místě podstoupit přeočkování, jehož cena se pohybuje kolem 550 Kč.

zobrazit celou aktualitu

Platba kartou na Odběrových pracovištích

20.03.2019

Dovolujeme si Vás informovat, že na těchto odběrových pracovištích lze platit platební kartou:

Praha 1, Revoluční - odkaz na pracoviště
Praha 5, Hostinského - odkaz na pracoviště
Praha 5, Ostrovského - odkaz na pracoviště
Praha 5, Seydlerova - odkaz na pracoviště
Praha 6, Na Dlouhém lánu - odkaz na pracoviště
Praha 6, Vítězné náměstí- odkaz na pracoviště
Praha 7, Kostelní - odkaz na pracoviště
Brno, Mendlovo náměstí - odkaz na pracoviště
Brno, Viniční - odkaz na pracoviště

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

zobrazit celou aktualitu

Aktualizace žádanek

11.02.2019

Dovolujeme si Vás informovat o aktualizaci následujících žádanek:

Pražská biochemická žádanka

  • nové možnosti zadávání souborů vyšetření (základní, předoperační, jaterní, ledvinový, thyreoidní, lipidový)
  • doplnění testu při patologii (TSH, PSA, FOB, ATB. ANA IF)
  • změny (úpravy) ve vyšetřovaných parametrech (NTproBNP, Moč ch+s, ANA screen, ANA blot, Gastroblot, Dermatologický profil, Anti-fosfolipidy profil, AMH plus, LBT)
  • nové/chybějící vyšetření (KO z punktátu, LP-PLA2, sFlt1/PlGF, PHI, DAO, Anti-IgA, Anti-C1q, Anti-DFS70, ASGPR, AntiPLA2R, DAO aktivita)

Odkaz na žádanku: Pražská biochemická žádanka

Alergologická žádanka

  • barevné rozlišení u alergenových komponentů pro lepší orientaci

Odkaz na žádanku: Alergologická žádanka

Pražská sérologická žádanka

  • změny (úpravy) ve vyšetřovaných parametrech (analyzátory WORKSTATION, VirCLIA)
  • nové vyšetření (CAGTA)

Odkaz na žádanku: Pražská sérologická žádanka

zobrazit celou aktualitu

SYNLAB přebírá cytologickou laboratoř

17.01.2019

K 10. lednu 2019 SYNLAB přebírá cytologickou laboratoř Prokopec COP v Českých Budějovicích a rozšiřuje služby o novou specializaci.

Tiskovou zprávu naleznete zde:

Tisková zpráva - cytologie

zobrazit celou aktualitu

Praktický lékař MUDr. Aleš Ducháček na nové adrese

16.01.2019

Od 2.1.2019 naleznete ordinaci praktického lékaře MUDr. Aleše Ducháčka na adrese Ostrovského 253/3, 150 00 Praha - Smíchov v budově Ženských domovů, ve 3. patře.

Praktický lékař přijímá NOVÉ PACIENTY.

Ordinace MUDr. Aleše Ducháčka nabízí:

• komplexní preventivní prohlídky s důrazem na osobní přístup
• rychlou diagnostiku onemocnění díky zázemí odběrového místa a laboratoře SYNLAB
• léčbu a sledování chronických onemocnění samostatně nebo ve spolupráci se specialisty
• očkování dle individuálních požadavků
• konzultace a očkování před cestou do zahraničí
• zákroky manuální medicíny (zjišťování příčin poruch páteře a kloubů a jejich následná léčba)
• dobrou návaznost na vyšetření odbornými lékaři v případě potřeby
• péči o zaměstnance (pracovněprávní vztahy)

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Ambulance praktického lékaře

zobrazit celou aktualitu

Stěhování Statimové laboratoře - Ženské domovy

16.01.2019

Dne 2.1.2019 došlo k přesunu Statimové laboratoře z Kartouzské, Praha 5 na novou adresu v Ženských domovech, Ostrovského 3, Praha 5. Nabídka služeb zůstala zachována v režimu STATIM.

Odloučené pracoviště Praha, Ostrovského

zobrazit celou aktualitu

Zdraví národa

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!
Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa! Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky Stále více párů se potýká s problémy s otěhotněním. Příčinou potíží s početím miminka může být mnoho, nejčastějším důvodem je však nedostatečná ovariální rezerva neboli nízký počet oplodnitelných vajíček ve vaječnících. Jak na tom vaše vaječníky jsou, zjistíte pomocí testu AMH PLUS. Stačí si zajít na odběr krve.
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky? Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.