Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
MENU
Bezplatná linka: 800 800 234 Kontaktujte nás
cs
en
cs
en

Novinky z oblasti veterinární diagnostiky

Dovolujeme si Vám zdělit několik novinek z oblasti veterinární diagnostiky.

Za účelem dalšího zkvalitnění služeb proběhla výměna hematologického analyzátoru pro veterinární vyšetření. Jedná se o analyzátor URIT-5160 VET s laserovou klasifikaci leukocytů (LY, MON, NEU, EOS, BASO), pomocí něhož nyní bude možné navíc stanovovat krevní obraz včetně hodnoty retikulocytů. Retikulocyty jsou signifikantní faktor k posouzení schopnosti kostní dřeně produkovat červené krvinky a k rozlišení mezi anémií vyvolanou krevní ztrátou, nebo zánikem krvinek a anémií z nedostatečné produkce červených krvinek.

Odběr krve pro hematologickou analýzu by měl být odebrán co nejkvalitněji a vzorek krve v co nejkratší čas doručen do laboratoře. Vyšetření nesprávně odebraného vzorku vede ke zkreslené interpretaci výsledků, což má přímý dopad na stav pacienta ve smyslu ohrožení jeho zdraví či prodlužování jeho rekonvalescence. Nesprávně odebraný vzorek by mohl být laboratoří odmítnut pro nemožnost jeho analýzy. Opakované odběry krve zatěžují jak zvířecího pacienta, včetně jeho majitele, tak i samotnou laboratoř, neboť mají přímý vliv na zvyšování finančních nákladů.

Další vyšetření, které jsme zařadili na novou žádanku, je stanovení ionizovaného vápníku v krvi pacienta. Vápník je důležitý biogenní prvek, jehož naprostá většina v organismu zvířete (99 %) je obsažena v kostní tkáni jako součást hydroxyapatitu, který odpovídá za pevnost kostí. Prakticky všechen zbylý vápník je v mimobuněčné (extracelulární) tekutině, kde plní řadu funkcí – je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervů a srdce či srážení krve, laktaci a další procesy. Uvnitř buněk je vápníku naprosté minimum.

V plazmě nebo séru stanovujeme celkový vápník, zatímco v plné krvi vápník ionizovaný neboli vápenatý ion Ca2+. Poměr ionizovaného a celkového vápníku se mění při změnách pH krve, při nedostatku, či nadbytku vazebných bílkovin a při hyperfosfatémii. Pouze ionizovaný vápník má fyziologické účinky, příznaky hypokalcémie či hyperkalcémie se tedy objeví jen při nedostatku či nadbytku této frakce. Odběr i skladování krve pro ionizovaný vápník musí být anaerobní, neboť pokles pH zvyšuje koncentraci Ca2+. Transport materiálu do laboratoře musí proběhnout co nejrychleji na tajícím ledu.

Pro svoz vzorků do naší laboratoře je možné i nadále využívat firmu Messenger. Způsob objednání kurýra se nemění, vzorky budou standardně doručovány do naší laboratoře v průběhu dne i večera.

S příchodem aktualizované žádanky byl aktualizován i ceník, z něhož budou veškerá vyšetření, která budou odesílány dr. Humlovi – Vedilab (žlutě podbarvené), laboratoří Vedilab fakturovány přímo veterinárnímu lékaři.

Věříme, že připravované změny napomůžou přesnější diagnostice Vašich pacientů a povedou tak ke spokojenosti návštěvníků Vašich ordinací.


< zpět na přehled

Zdraví národa

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!
Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa! Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky Stále více párů se potýká s problémy s otěhotněním. Příčinou potíží s početím miminka může být mnoho, nejčastějším důvodem je však nedostatečná ovariální rezerva neboli nízký počet oplodnitelných vajíček ve vaječnících. Jak na tom vaše vaječníky jsou, zjistíte pomocí testu AMH PLUS. Stačí si zajít na odběr krve.
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky? Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.