Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
MENU
Bezplatná linka: 800 800 234 Kontaktujte nás
cs
en
cs
en

SPALNIČKY měříme protilátky

Případů nákazy spalničkami den ode dne přibývá. Důvodem stoupajícího výskytu spalniček je především nedostatečná proočkovanost u dětí a klesající hladina protilátek u očkované populace. Kromě jedinců, kteří spalničky v minulosti prokazatelně prodělali, jsou ohrožení v podstatě všichni. Hladina očkovacích protilátek s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesá a v průběhu času může dojít až k takzvanému vyvanutí imunity neboli vyprchání protilátek. Nejlepší ochranou před nákazou je tedy přesné zjištění jejich hladiny v těle pomocí krevního testu a přeočkování v případě jejich nedostatku. Povědomím o množství protilátek v těle navíc předejdete zbytečnému přeočkování.

Na spalničky neexistuje lék

Spalničky jsou onemocnění, které se projevuje slabostí, bolestí svalů, kloubů, teplotou, zánětem spojivek, nechutenstvím, rýmou a kašlem. Inkubační doba nemoci trvá až dva týdny, infikovaní jedinci se tak mohou volně pohybovat na veřejnosti. Za dva až čtyři dny od prvních projevů se na vnitřní straně tváří v oblasti stoliček mohou objevit bělavé skvrny a následně dojde k výsevu vyrážky, která bývá doprovázena teplotami kolem 39 °C.

Na léčbu spalniček dosud neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění. Se samotnou infekcí se tělo musí vyrovnat samo. To je pro organismus velice náročné, a ne vždy se s ní úspěšně vypořádá. Pacient by měl být v každém případě izolován, pít dostatečné množství tekutin a užívat léky pro srážení teploty.

Kde se můžete nakazit?

„Jediným zdrojem infekce spalniček je nemocný člověk, a to zejména v období od prvních příznaků onemocnění do čtvrtého dne od výsevu vyrážky,“ popisuje RNDr. Aneta Medonosová. Nakazit se tedy vzhledem k aktuálnímu šíření nemoci můžete v podstatě kdekoli. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí a do těla se dostává skrz nosohltan a oční spojivky.

Jak zjistíte hladinu protilátek v těle?

O změření množství protilátek ve vašem těle můžete požádat svého praktického lékaře, který vám odebere krev a vzorek zašle k otestování do laboratoře. Jejich hladinu si můžete nechat ověřit i v laboratořích SYNLAB, kde jsou výsledky známé nejpozději do druhého pracovního dne. Stačí přijít na odběr krve na kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB, bez objednání (viz naše odběrová pracoviště).

„Nákazou nejsou ohroženy pouze osoby, které spalničky v minulosti prokazatelně prodělaly. Všichni ostatní by si v rámci prevence a podpory kolektivního zdraví měli nechat krevním testem zjistit hladinu protilátek v těle,“ doporučuje RNDr. Aneta Medonosová a dodává: „Dle našich zkušeností více než jedna třetina lidí se zdokumentovanou vakcinací, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny, nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek.“

Cena za vyšetření?

Cena vyšetření protilátek proti spalničkám "Morbilli (IgG)" je 403 Kč bez DPH.

Adekvátní hladina protilátek by vás měla v případě kontaktu s nemocným před nákazou ochránit. Pokud je nízká nebo hraniční, je na místě podstoupit přeočkování, jehož cena se pohybuje kolem 550 Kč.


< zpět na přehled

Zdraví národa

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit
S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.
Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?
Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout? Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
Jak správně vytáhnout klíště?
Jak správně vytáhnout klíště? S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.
Co všechno lze zjistit z vyšetření krve
Co všechno lze zjistit z vyšetření krve Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.