Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
MENU
Bezplatná linka: 800 800 234 Kontaktujte nás
cs
en
cs
en

SPALNIČKY měříme protilátky

Případů nákazy spalničkami den ode dne přibývá. Důvodem stoupajícího výskytu spalniček je především nedostatečná proočkovanost u dětí a klesající hladina protilátek u očkované populace. Kromě jedinců, kteří spalničky v minulosti prokazatelně prodělali, jsou ohrožení v podstatě všichni. Hladina očkovacích protilátek s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesá a v průběhu času může dojít až k takzvanému vyvanutí imunity neboli vyprchání protilátek. Nejlepší ochranou před nákazou je tedy přesné zjištění jejich hladiny v těle pomocí krevního testu a přeočkování v případě jejich nedostatku. Povědomím o množství protilátek v těle navíc předejdete zbytečnému přeočkování.

Na spalničky neexistuje lék

Spalničky jsou onemocnění, které se projevuje slabostí, bolestí svalů, kloubů, teplotou, zánětem spojivek, nechutenstvím, rýmou a kašlem. Inkubační doba nemoci trvá až dva týdny, infikovaní jedinci se tak mohou volně pohybovat na veřejnosti. Za dva až čtyři dny od prvních projevů se na vnitřní straně tváří v oblasti stoliček mohou objevit bělavé skvrny a následně dojde k výsevu vyrážky, která bývá doprovázena teplotami kolem 39 °C.

Na léčbu spalniček dosud neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění. Se samotnou infekcí se tělo musí vyrovnat samo. To je pro organismus velice náročné, a ne vždy se s ní úspěšně vypořádá. Pacient by měl být v každém případě izolován, pít dostatečné množství tekutin a užívat léky pro srážení teploty.

Kde se můžete nakazit?

„Jediným zdrojem infekce spalniček je nemocný člověk, a to zejména v období od prvních příznaků onemocnění do čtvrtého dne od výsevu vyrážky,“ popisuje RNDr. Aneta Medonosová. Nakazit se tedy vzhledem k aktuálnímu šíření nemoci můžete v podstatě kdekoli. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí a do těla se dostává skrz nosohltan a oční spojivky.

Jak zjistíte hladinu protilátek v těle?

O změření množství protilátek ve vašem těle můžete požádat svého praktického lékaře, který vám odebere krev a vzorek zašle k otestování do laboratoře. Jejich hladinu si můžete nechat ověřit i v laboratořích SYNLAB, kde jsou výsledky známé nejpozději do druhého pracovního dne. Stačí přijít na odběr krve na kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB, bez objednání (viz naše odběrová pracoviště).

„Nákazou nejsou ohroženy pouze osoby, které spalničky v minulosti prokazatelně prodělaly. Všichni ostatní by si v rámci prevence a podpory kolektivního zdraví měli nechat krevním testem zjistit hladinu protilátek v těle,“ doporučuje RNDr. Aneta Medonosová a dodává: „Dle našich zkušeností více než jedna třetina lidí se zdokumentovanou vakcinací, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny, nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek.“

Cena za vyšetření?

Cena vyšetření protilátek proti spalničkám "Morbilli (IgG)" je 299 Kč bez DPH.

Adekvátní hladina protilátek by vás měla v případě kontaktu s nemocným před nákazou ochránit. Pokud je nízká nebo hraniční, je na místě podstoupit přeočkování, jehož cena se pohybuje kolem 550 Kč.


< zpět na přehled

Zdraví národa

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!
Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa! Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky
Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky Stále více párů se potýká s problémy s otěhotněním. Příčinou potíží s početím miminka může být mnoho, nejčastějším důvodem je však nedostatečná ovariální rezerva neboli nízký počet oplodnitelných vajíček ve vaječnících. Jak na tom vaše vaječníky jsou, zjistíte pomocí testu AMH PLUS. Stačí si zajít na odběr krve.
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky? Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.