This site uses cookies to help us provide our services, personalize advertisements and analyze web traffic. By using this website, you consent to the use of cookies.
More information
MENU
Free customer help line: 800 800 234 Contact us
en
cs
en
cs

What to do before the sample taking

General rules - What to do before sample taking

If you are going to have a blood sample taken (or another body fluid), remember that a correct result is conditioned on some basic rules. One day prior to the sampling it is not recommended to do any physically demanding exercise that could distort the results. One day prior to the sampling, around 4 pm, you should stop consuming some particular food and drink that could influence the results – make sure to avoid alcohol, chocolate and nuts. A light meal will be better.

It is advisable to come to the sample taking with an empty stomach, yet it is good to drink water or unsweetened tea before leaving home (about 0.3 l).

Instructions for patients – before taking samples for laboratory examination

Details...Close X

Sampling of venous blood

 1. Blood-samples taking is to be done in the morning from a fasting patient unless the doctor decices otherwise.
 2. Avoid fatty food and drink enough amount of liquids during the evening before the blood-sample making.
 3. Avoid too hard physical activity before the blood samples taking.
 4. Drink up at least 1/2l of water of tea without sugar in the morning before the blood-samples taking.
 5. Please bring the requestion if the blood samples taking is to be done based on your doctor's demand.
Details...Close X

Urine sample taking

 1. The first morning urine sample is to be used for the examination. The urine is to be taken into a sterile container. It is necessary to wash genitals before taking the urine sample.
 2. Do not drink excessive amount of liquids during the night.
 3. Deliver a fill 10ml test-tube into the laboratory. Label the tube with full name and date of birth. The sample must be given to the laboratory 2 hours after sample making the latest.
 4. The examination of the urine sediment can`t be done from the menstruating woman's urine.
Details...Close X

Bacteriology

Throat swab test

 1. Throat swab is to be taken in the morning while fasting and before the oral hygiene.
 2. Do not eat, drink, smoke or rinse your mouth at least 2 hours before the sample taking.

Sputum - slime

 1. Throat sample taking is to be taken in the morning after the oral hygiene or mouth rinse while fasting.
 2. Patient coughs out the sputum into a sterie container.
Details...Close X

Sample taking for ocult bleeding examination

 1. Sample is to be put into a special set.
 2. Diet rich on roughage is recomended to eat at least three days before the sample taking. (Fruit, vegetables, whole-grain pastry, nuts).
 3. Do not take the samples during menstruation. Diarhoea and whilr using drugs that lower blood thinners (Warfarin) or anti-inflammatory drugs (eg. Aspirin).
 4. Detailed guidance how to make such collection comes with the sampling container at the doctor, or you can download the manual here.
Details...Close X

Urine sample taking for the Chlamydia trichromatis DNA testing

 1. Urine sample is to be taken without the previous washing of genitals.
 2. The urine sample is to be taken from the first portion of the day. That is at least 2 hours after the first morning urination.
 3. The sample is to be taken into a sterile plastic container. The amount is 10 to 50ml.

In case of necessity of another tests you will be guided step by step by our staff in our Synlab office or via our call center (800 800 234).



RELATED

News for health

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol
Pohlídejte si „zlý“ cholesterol Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra
9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
Co všechno lze zjistit z vyšetření krve
Co všechno lze zjistit z vyšetření krve Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
Hlídejte si hladinu cukru v krvi
Hlídejte si hladinu cukru v krvi Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.