This site uses cookies to help us provide our services, personalize advertisements and analyze web traffic. By using this website, you consent to the use of cookies.
More information
MENU
Free customer help line: 800 800 234 Contact us
en
cs
en
cs

What to do before the sample taking

General rules - What to do before sample taking

If you are going to have a blood sample taken (or another body fluid), remember that a correct result is conditioned on some basic rules. One day prior to the sampling it is not recommended to do any physically demanding exercise that could distort the results. One day prior to the sampling, around 4 pm, you should stop consuming some particular food and drink that could influence the results – make sure to avoid alcohol, chocolate and nuts. A light meal will be better.

It is advisable to come to the sample taking with an empty stomach, yet it is good to drink water or unsweetened tea before leaving home (about 0.3 l).

Instructions for patients – before taking samples for laboratory examination

Details...Close X

Sampling of venous blood

 1. Blood-samples taking is to be done in the morning from a fasting patient unless the doctor decices otherwise.
 2. Avoid fatty food and drink enough amount of liquids during the evening before the blood-sample making.
 3. Avoid too hard physical activity before the blood samples taking.
 4. Drink up at least 1/2l of water of tea without sugar in the morning before the blood-samples taking.
 5. Please bring the requestion if the blood samples taking is to be done based on your doctor's demand.
Details...Close X

Urine sample taking

 1. The first morning urine sample is to be used for the examination. The urine is to be taken into a sterile container. It is necessary to wash genitals before taking the urine sample.
 2. Do not drink excessive amount of liquids during the night.
 3. Deliver a fill 10ml test-tube into the laboratory. Label the tube with full name and date of birth. The sample must be given to the laboratory 2 hours after sample making the latest.
 4. The examination of the urine sediment can`t be done from the menstruating woman's urine.
Details...Close X

Bacteriology

Throat swab test

 1. Throat swab is to be taken in the morning while fasting and before the oral hygiene.
 2. Do not eat, drink, smoke or rinse your mouth at least 2 hours before the sample taking.

Sputum - slime

 1. Throat sample taking is to be taken in the morning after the oral hygiene or mouth rinse while fasting.
 2. Patient coughs out the sputum into a sterie container.
Details...Close X

Sample taking for ocult bleeding examination

 1. Sample is to be put into a special set.
 2. Diet rich on roughage is recomended to eat at least three days before the sample taking. (Fruit, vegetables, whole-grain pastry, nuts).
 3. Do not take the samples during menstruation. Diarhoea and whilr using drugs that lower blood thinners (Warfarin) or anti-inflammatory drugs (eg. Aspirin).
 4. Detailed guidance how to make such collection comes with the sampling container at the doctor, or you can download the manual here.
Details...Close X

Urine sample taking for the Chlamydia trichromatis DNA testing

 1. Urine sample is to be taken without the previous washing of genitals.
 2. The urine sample is to be taken from the first portion of the day. That is at least 2 hours after the first morning urination.
 3. The sample is to be taken into a sterile plastic container. The amount is 10 to 50ml.

In case of necessity of another tests you will be guided step by step by our staff in our Synlab office or via our call center (800 800 234).RELATED

News for health

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?
Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky? Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují
Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.
Soutěž pro děti DOVOLENÁ S PANEM KAPIČKOU je tady!
Soutěž pro děti DOVOLENÁ S PANEM KAPIČKOU je tady! Soutěž pro děti DOVOLENÁ S KAPIČKOU je tady! Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a všechny děti se už určitě těší na dva měsíce pohody, zábavy a dovádění. Než se ale rozběhnou k vodě, na chatu nebo tábor, stihnou si s námi ještě zasoutěžit! Na výherce čeká batůžek, omalovánky, tetovačky, náplasti a sportovní láhev, a ani rodiče nepřijdou zkrátka! Získají totiž balíček krevních testů na zjištění hladiny tuků a cukrů a celkové kondice jater a ledvin. Jak s námi soutěžit?
Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek
Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek Každý rok onemocní ve světě tetanem milion lidí. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, i přes nejlepší možnou lékařskou péči polovina infikovaných nákaze podlehne. Od roku 1958, kdy bylo v České republice zavedeno pravidelné očkování proti tomuto onemocnění, u nás případy nákazy téměř vymizely. Bakterie způsobující tuto infekci jsou však v přírodě stále přítomné a onemocnění tetanem se v tuzemsku dosud ojediněle objevuje. Může za to především nedodržování pravidelných termínů přeočkování, které jsou pro ochranu před nemocí velmi významné. Díky nim je v organismu vytvořena potřebná hladina specifických protilátek. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat, a nevíte, zdali jste proti tetanu stále chráněni, zajděte si na krevní test.