Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
MENU
Bezplatná linka: 800 800 234 Kontaktujte nás
cs
en
cs
en

Civilizační choroby

Civilizačními chorobami označujeme celou skupinu onemocnění, která mají jednoho společného jmenovatele život v moderní civilizaci. Souvisí s životem ve velkých městech, celodenním sezením v kanceláři, přemírou stresových situací a nezdravou životosprávou.

Svou roli hraje samozřejmě i genetika. Některé z těchto příčin nemáme šanci ovlivnit, ovšem ty zbylé zcela závisí na našem rozhodnutí. Myslete na to, že stejně jako vy pečujete o své tělo, i ono pak slouží vám. Starejte se o něj proto ve všech ohledech – základem je správný poměr pracovního nasazení a doby strávené odpočinkem.

Dalším faktorem je dostatečná fyzická aktivita, ideálně například 30–40 minut svižné chůze denně. Ale záleží také na věku, typu zaměstnání a vyvážené, pestré životosprávě. Ta spočívá především v přiměřené energetické hodnotě konzumovaných potravin, a ve složení jídelníčku. Upřednostňovat bychom měli kvalitní tuky a bílkoviny, celozrnné výrobky, dostatečné množství ovoce a zeleniny, které nám poskytne potřebnou vlákninu. Vyhněme se naopak alkoholu, živočišným tukům, polotovarům a sladkostem.

Podrobnosti...Zavřít X

Nemoci srdce a cév

Onemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V raných fázích se často vůbec neprojeví, ukládání lipidů (tuků) na stěny cév zkrátka nebolí. Cévy se ovšem postupně zužují a omezují cirkulaci krve a kyslíku v těle. Pokud o svých problémech nemocný neví a zanedbá je, mohou u něj propuknout závažné stavy, jako jsou např. angina pectoris, při níž pacient trpí záchvaty palčivé bolesti na hrudi vlivem nedostatečného prokrvení, resp. okysličení srdeční svaloviny, nebo akutní forma nemoci, tedy infarkt (nejčastěji infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda). Vzhledem k závažnosti nemocí srdce a cév není radno podceňovat prevenci a dodržovat principy zdravého životního stylu. Zcela zásadní je i vyšetření hladiny cholesterolu, které by vám měl každé dva roky v rámci preventivní prohlídky předepsat váš praktický lékař. Přijďte si k nám do synlabu ověřit, že jste v pořádku.

Podrobnosti...Zavřít X

Obezita

Obezita bývá v posledních letech nazývána spolu s cukrovkou epidemií třetího tisíciletí. Je to jedna z nemocí, ke které velkou měrou přispívá komfort moderní civilizace. Právě nepřiměřený energetický příjem ze stravy, případně i alkoholu, spolu s nedostatkem pohybu a metabolismem zpomaleným sedavým zaměstnáním vede k tomu, že se v našem těle hromadí tukové zásoby a naše váha stoupá. S nadváhou a obezitou souvisí mnoho vedlejších příznaků a onemocnění, která nemocnému ztěžují život – omezené schopnosti pohybu, problémy s dýcháním, reálná hrozba cukrovky a cévních chorob. Podle současných průzkumů trpí v České republice nadváhou 73 % mužů a 57 % žen, z toho obezitou zhruba 25 % celkové populace. Udržujte si proto přiměřenou váhu a kromě stravy bohaté na vlákninu a vyhýbání se živočišným tukům, zařaďte do svého rozvrhu i pravidelný pohyb.

Podrobnosti...Zavřít X

Vysoký krevní tlak

U dospělých osob se za ideální považuje krevní tlak 120/80. Vysoký tlak krve v tepnách neboli hypertenze je stav, kdy je krevní tlak delší dobu, či opakovaně zvýšen nad hodnotu 140/90. Počáteční příznaky nejsou zjevné, což rozhodně nevypovídá nic o skutečné závažnosti nemoci. Vysoký krevní tlak ničí cévy, může způsobit mozkovou mrtvici nebo poškození ledvin. Zjištěné onemocnění se léčí léky na snížení tlaku. Jednoznačná příčina není známa, předpokládanými faktory vysokého krevního tlaku jsou dlouhodobý a nadměrný stres, obezita, nedostatek pohybu, nadměrné solení, kouření, přílišná konzumace alkoholu. Dbejte proto na svou životosprávu a aktivní styl života. Hodnoty krevního tlaku lze zjistit pomocí tzv. tonometru. Tlak by vám měl měřit váš praktický lékař při preventivních prohlídkách minimálně jedenkrát za dva roky.

Podrobnosti...Zavřít X

Cukrovka

Cukrovka neboli diabetes mellitus, je název pro skupinu onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů. Diabetes I. typu je vrozená autoimunitní choroba. Častější diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu, tj. hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Tímto typem cukrovky v současné době trpí asi 7 % populace. Přímo souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a obezitou. Bohužel nezanedbatelnou roli hraje i genetická dispozice. Charakteristickými příznaky cukrovky jsou snížené vnímání sladké chuti, neobvyklá žízeň, únava, pomalé hojení ran a bolesti nohou. Riziko vzniku onemocnění lze snížit především vyváženým životním stylem a udržováním optimální tělesné hmotnosti. Věděli jste, že máte nárok na vyšetření hladiny glukózy v krvi každé dva roky v rámci preventivní péče?

Podrobnosti...Zavřít X

Alergie

Náš imunitní systém slouží k rozpoznávání a případnému zahubení cizích a potenciálně škodlivých elementů. Lidská imunita tak představuje velmi účinnou ochranu proti mnoha chorobám. Ale lidské tělo není dokonalé a může se proto stát, že imunitní systém přecitlivěle reaguje i na ty faktory vnějšího prostředí, které mu nijak neškodí. Tuto reakci organismu označujeme jako alergii, vnější faktor, který ji zapříčinil, pak jako alergen. Projevy alergie jsou velice různorodé, od kýchání a rýmy po symptomy, které mohou postiženého ohrožovat na životě (dušení, otoky sliznice). Není možné vyjmenovat všechny potenciální alergeny, ale obecně jsou to pyly, prach, roztoči, plísně, látky v lécích či některé potraviny (častým alergenem jsou například ořechy). Projevy alergie lze zmírnit léky, které vám předepíše lékař. Nemáte na jaře problémy s dýcháním? Objeví se vám vyrážka, pokud pohladíte kočku vašeho souseda? Nechte si u nás v synlabu zjistit, zda vás netrápí některý druh alergie.

Podrobnosti...Zavřít X

Rakovina

Při rakovině, nebo také nádorovém onemocnění, dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk, který se pro lidský organismus stává škodlivým. Obecně se dá říci, že každý typ buňky v těle (buňky tkání, vnitřních orgánů, kostí) může začít rakovinotvorně bujet. Nádor se proto v lidském těle může objevit téměř kdekoliv. Statistiky bohužel nejsou příliš pozitivní ‒ každý třetí člověk během svého života onemocní nádorem a druhou nejčastější příčinou úmrtí je právě rakovina. V České republice je nejčastějším typem rakoviny kolorektální karcinom, tedy rakovina tlustého střeva a konečníku. Vzhledem k tomu, že není známa konkrétní příčina nebo spouštěč rakovinného bujení, lze velice těžko doporučit konkrétní preventivní opatření. Platí obecné zásady zdravého životního stylu, vyhýbání se stresu a vyvážený poměr pracovního nasazení a odpočinku. Včasná diagnostika nemoci je zásadní pro úspěšnou léčbu, a v případě nádorového onemocnění to platí dvojnásobně. Choďte proto na pravidelné preventivní prohlídky, a pokud se necítíte dobře, nebojte se říci svému lékaři o konkrétní vyšetření. U nás v synlabu vám uděláme vyšetření na skryté krvácení do stolice či krevní rozbor pro zjištění rakoviny krve (leukémie). Umíme také diagnostikovat tzv. nádorové markery, jejichž výskyt souvisí s nádorovým bujením v organismu.

Podrobnosti...Zavřít X

Deprese

Závažná psychická nemoc, která se projevuje dlouhodobě pokleslou náladou, úzkostí, pocitem osamocenosti, únavou a poruchou soustředění. I tak bychom mohli popsat depresi, jednu z nejčastějších psychických poruch současnosti. Deprese je velice individuální onemocnění, i z toho důvodu ani její příčina není jednoznačná. Jistou roli hraje dědičnost a vnitřní predispozice každého z nás. Na vině jsou ale většinou vnější faktory, které bývají spouštěčem nemoci, např. úmrtí blízké osoby, rozchod, ztráta zaměstnání, nebo dlouhodobé vystavení stresovým situacím. Vzhledem k tomu, že těmito životními situacemi si musí projít téměř každý z nás, není předcházení depresi snadným úkolem. Pokud se dlouhodobě cítíte vyčerpaní, nespokojení, úzkostliví a smutní, rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc.Související

Zdraví národa

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!
Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora! Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
Renatin blog: Jak se zabavit na cestách
Renatin blog: Jak se zabavit na cestách Výlet, dovolená – zkrátka přesun z bodu A do bodu B – je pro mnoho lidí jen nutné zlo. Ale stačí změnit přístup a z cesty může být nezapomenutelný zážitek, stejně jako se to už párkrát stalo mně. Zkuste mé oblíbené hry, u kterých se zasmějete a které navíc podněcují kreativitu, paměť a fantazii. A trénování paměti ke zdraví rozhodně patří.
Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?
Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice? U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
Proč nepodceňovat spalničky
Proč nepodceňovat spalničky Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.

Zjistěte i vy,
jak na tom jste

Trojboj: játra, slinivka a ledviny371 Kč Objednat online
Trojboj: játra, slinivka a ledviny
Funguje moje štítná žláza, jak má?952 Kč Objednat online
Funguje moje štítná žláza, jak má?
Vitamín D: aby netrpělo srdce ani nálada1745 Kč Objednat online
Vitamín D: aby netrpělo srdce ani nálada
Všechna vyšetření...